Zeměpisné mapy

Jak už sám název napovídá, zeměpisné mapy popisují naši Zemi. Zeměpisná mapa, podobně jako jiné typy map, je zmenšeným obrazem celého zemského povrchu, díky kterému se lépe orientujeme ve světě. Zeměpisná mapa je důkladná svým popisem i barevnou členitostí, takže je ideální učební pomůckou v hodinách zeměpisu (například fyzická a slepá mapa v jednom). Pořiďte si zeměpisnou mapu a dozvíte se ještě víc.

Zeměpisná mapa ČR

Zeměpisná mapa České republiky je nezbytná pro každého, kdo se chce lépe orientovat v naší krásné zemi. Pokud chcete poznat českou přírodu, vyhovovat vám bude obecně zeměpisná mapa ČR, která vyobrazuje vodstva, pohoří s výškovými body, národní parky i geomorfologické oblasti. V učebnách i jiných interiérech se bude vyjímat i nástěnná výuková mapa ČR, díky jejíž druhé straně se slepou mapou si můžete ověřit zeměpisné znalosti.

Zeměpisná mapa Evropy

Zeměpisná mapa Evropy je přehledným plánem všech evropských států, pohoří, vodstva a dalších geografických prvků. Na zdi skvěle vynikne mimo jiné fyzická nástěnná mapa Evropy s krásnou reliéfní kresbou.

Zeměpisná mapa světa

Zajímá vás, vaše žáky či potomky, jak na sebe navazují všechny kontinenty? Pořiďte si zeměpisnou mapu celého světa. I v menších prostorách se bude náramně vyjímat satelitní mapa světa, pokud vás zajímá, jak hluboká jsou dna oceánů, sáhněte po fyzické nástěnné mapě světa Ocean floor.

Proč mapy laminovat a rámovat?

Laminace zásadně prodlužuje životnost mapy. Díky laminaci nedochází k mechanickému poškození a vyblednutí barev, po zalaminované mapě navíc můžete psát stíratelnými popisovači. Rámováním zase docílíte povýšení mapy na sofistikovaný doplněk nejen vašeho obydlí, ale i učeben či jednacích místností.

FAQ

Jaké typy zeměpisných map existují?

Zeměpisné mapy se tisknou v nespočet variacích. Mezi nejčastější patří fyzické mapy zobrazující prvky krajiny (pohoří, vodstva, státy a města). Fyzické mapy mají barevně strukturovaný reliéf, abyste si lépe představili povrch dané oblasti. Kromě fyzických map existují i zeměpisné mapy politické, obecné, historické tematické či turistické.

Jaké měřítko mají zeměpisné mapy?

Zeměpisné mapy najdete ve všech možných měřítkách. Ve velkém (například 1 : 1 000 000), středním (například 1 : 500 000) i malém (například 1 : 100 000).

Co jsou zeměpisné souřadnice?

Nejen na mapách světa se setkáte se zeměpisnými souřadnicemi. Ty určují polohu na zemském povrchu, jsou udávané ve stupních. Zeměpisná šířka určuje, na jaké rovnoběžce se hledaný bod nachází a jaká je jeho úhlová vzdálenost od rovníku. Zeměpisná délka udává, na jakém poledníku se hledaný bod nachází a jaká je jeho úhlová vzdálenost od základního poledníku.