Mapy světadílů

Vedle map Evropy najdete v našem sortimentu i nástěnné mapy všech světadílů. Na výběr jsou mapy v politickém provedení, barevné i decentní s historizujícím vizuálem National Geographic. Pořiďte si mapu oblíbeného světadílu.

Zajímavosti a historie map světadílů

Zakreslování krajiny fascinuje lidstvo od nepaměti. Nejstarší mapa pochází z Babylonu a je stará zhruba 4 000 let – je to mapa velmi zjednodušená, ukazuje jen několik známých zemí a moří té doby. Starověcí Řekové a Římané byli prvními, kterým se podařilo alespoň zdánlivě uchopit zobrazení světa a jednotlivých světadílů. Jejich zakreslení ale bylo velmi nepřesné. S rozvojem technologií a průzkumných metod se mapy neustále zpřesňovaly.

Pravdou je, že dnešní ploché mapy také nejsou zcela přesné. Obdélníková mapa totiž neodráží skutečný povrch Země – některé oblasti a světadíly vypadají rozlehlejší a jiné menší, než jsou ve skutečnosti. Stejně tak i vzdálenosti mezi kontinenty jsou nepřesné. Například Afrika a Grónsko vypadají skoro stejně velké, ve skutečnosti je Afrika 14krát větší. A proč tomu tak je? Aby mapa byla přehledná, tvoří tvar obdélníku, což některé rovnoběžky a poledníky natahuje a některé zkracuje. Existují zobrazení, která jsou přesnější, například Gal-Petersovo, ale z estetického hlediska se těm „zdeformovaným“ obdélníkovým nemohou rovnat.

Jak vzniká mapa?

Mapy vznikají buď přepracováním původních map, nebo jako zcela nová originální mapa. Při přípravě nové mapy je nutné změřit veškerý mapovaný terén, používají se i snímky pořízené z letadla. Následně je potřeba všechny údaje přenést do 2D (rovinného) zobrazení. Takový úkon zkresluje, proto se ještě musí provést rekognoskace (obhlídka terénu), při které se stanovuje zeměpisná šířka a délka mapované oblasti. Stále větší oblibě se těší metoda měření pomocí GPS, jež využívá snímání z družic.

Volba vhodného mapového zpracování se odvíjí od mnoha okolností – k čemu bude mapa sloužit, v jakém bude měřítku, jak moc bude podrobná apod. Nakonec se pořízená data zpracují v PC, kde za pomoci odpovídajícího softwaru vznikne tzv. digitální mapa, která se nadále může tisknout.

V jakých provedeních u nás mapy světadílů najdete?

Proč mapy laminovat a rámovat?

Laminace zásadně prodlužuje životnost mapy. Díky laminaci nedochází k mechanickému poškození a vyblednutí barev, po zalaminované mapě navíc můžete psát stíratelnými popisovači. Rámováním zase docílíte povýšení mapy na sofistikovaný doplněk nejen vašeho obydlí, ale i učeben či jednacích místností.

FAQ

Jak určit světové strany na mapě?

Většina map disponuje směrovou růžicí. Jedná se o kruhový diagram s hvězdicí (obvykle umístěný na okraji či v rohu mapy), který znázorňuje základní světové strany (sever, jih, východ, západ) a jejich mezipolohy (severovýchod, severozápad, jihovýchod, jihozápad). Na směrové růžici sever vždy ukazuje nahoru, jih dolů, východ vpravo a západ vlevo.

Jaký je rozdíl mezi mapou a glóbusem?

Na rozdíl od mapy, která zobrazuje Zeměkouli v rovině (a s jistým zkreslením), glóbus ji znázorňuje ve 3D jako kouli, čímž nabízí realističtější pohled na zemský povrch. Proto je globus vhodný pro lepší pochopení tvaru Země a uspořádání světadílů. Mapy jsou ale praktičtější, co se navigace a plánování cest týče.

Jaká je vhodná velikost map světadílů?

Vhodná velikost mapy závisí na účelu (vzdělávání, navigace, dekorace), vašich preferencí a prostoru, do kterého chcete mapu umístit. Pro vzdělávání volte mapy s větším měřítkem, pro navigaci a plánování tras s měřítkem menším a pro dekoraci dle libosti.

Kolik je světadílů?

Světadílů je obecně uznáváno sedm – Evropa, Asie, Afrika, Severní Amerika, Jižní Amerika, Austrálie a Oceánie, Antarktida. Tento počet vychází z kulturního, historického a geografického rozdělení zemského povrchu.

Za další světadíl lze považovat Zéaandii, která se z 94 % nachází pod vodou

Jaký je rozdíl mezi kontinentem a světadílem?

Kontinentů máme 5 – Afrika , Austrálie a Oceánie, Amerika, Antarktida a Eurasie. Kontinent je velká souvislá plocha pevniny na Zemi, která je ohraničena oceány nebo jinými významnými geografickými rysy. Liší se nejen svou velikostí a geografickými rysy, ale také geologickými vlastnostmi, jako jsou například různé typy hornin a geologické struktury. Světadíl je pak oblast se samostatným historicko-geografickým vývojem.